SHF Föreläsningar 1996 – 2021

 

 

25 ÅR

 

 

 

Föreläsningar

 

1996 – 2021

 

 

 

 

 

 

1                    ”Stavkyrkor”                                                                                                           Bo Magnusson  -97

 

2                    ”Bilder över gamla Strömstad”                                  Bo Rask                             -97

 

3                    ”Kvinnohistoria”                                                                                Ingegärd Johansson         -97

 

4                    ”Den svarta orden”                                                                           Bent Johnsen                                          -97

 

5                    ”Rukan”                                                                                             Peter Birgersson

                                                                                                                                                         Bengt-Åke Björk            -98

 

6                    ”Häxor”                                                                                              Helena Winkler                -98

 

7                    ”Alaska”                                                                                             Fredrika Hansson             -98

 

8                    ”Svensk polarforskning”                                             Bo Magnusson                  -98

 

9                    ”S:t Petersburg”                                                                                Birgita Ockelman             -98

 

10                  ”Istanbul”                                                                                           Tomas Andersson             -98

 

11                  ”Högre stånds möbler”                                                Viktor Larsson                  -98

 

12                  ”Regalskeppet Vasa”                                                                         Peo Hellner                        -99

 

”13                ”Blomsholm”                                                                                                            Erik Finstad                       -99

 

14                  ”Slagrutan”                                                                                        Björn Lindblom                -99

 

15                  ”Östersjöländernas Historia                                                             Wolgang Schwartz           -99

 

16                  ”Mount Everest expedition”                                                             Lennart Olin                                           -99

 

17                  ”Hilma en kvinna på kusten”                                                           Ingegerd Johansson         -99

 

18                  ”Vikingatidens runor”                                                                      Helene Åkerborg              -99

 

20                  ”Karl XII i Bohuslän”                                                                       Bo Magnusson                  -99

 

21                  ”Stickning med ullgarn och tagel”                             Solveig Gerdin.Ericson -99

 

22                  ”Mannen i ledet”                                                                                Ulf Hansson                       -00

 

23                  ”Den Norska Kyrkostaten”                                                               Ivan Carlsson                                          -00

 

24                  ”Ortsnamn i Bohuslän”                                              Bengt Lindström               -00

 

25                  ”Strömstad stad”                                                                               Bo Rask                             -00

 

26                  ”Nya Sverige”                                                                                                          Bertil Olin                          -00

 

27                  ”Bohusläns landskapshistoria”                                   Roland Olin                       -00′

 

28                  ”Våra världsarv”                                                                               Elever Tanumskolan        -01

 

29                  ”Guld i Alaska”                                                                                  Göran Rydqvist                -01

 

30                  ”Bohuslän förr och nu”                                               Terje Fred                         -01

 

31                  ”Karl XIII”                                                                                        Ivan Carlsson                                          -01

 

32                  ”Mannen i ledet II”                                                                           Ulf Hansson                       -01

 

33                  ”Från benbinda till strumpbyxa”                               Solveig Gerdin-Ericson -01

 

34                  ”Sveaborg”                                                                                         Bertil Olin                         -02

 

35                  ”Beredskapsminnen”                                                                        Einar Wollding                 -02

 

36                  ”Sverige före tiden 1658 i Bohuslän”   Torbjörn Segerlod            -02

 

37                  ”Mount Everest II”                                                                            Lennart Olin                                           -02                

 

38                  ”Sägner och berättelser från Tjärnö”                        Einar Tysklind                                        -02

 

39                  ”Baltzar von Platen”                                                                         Ivan Carlsson                                          -02

 

40                  ”Gustav II Adolf”                                                                              Ulf Hansson                       -02

 

41                  ”Stenhuggarnas liv och leverne

                        i Krokstrand”                                                                                   Boinge Hjertén                  -03

 

42                  ”Skolan genom tiderna”                                              Jan Andersson                                        -03

 

43                  ”Arkeologiska utgrävningar inför nya E6”               Stig Svedberg                                         -03

 

44                  ”Stavkyrkor II”                                                                                 Bo Magnusson                  -03

 

45                  ”Krokéns museum Krokstrand”                                Boinge Hjertén                  -03

 

46                  ”Karl XII:s död”                                                                               Ulf Hansson                       -03

 

47                  ”Irans historia”                                                                                  Tomas Andersson             -03

 

48                  ”Golden Horses bildvisning ”                                     Stellan Håkansson            -03

 

49                  ”Hattar och mössor”                                                                         Solveig Gerdin-Ericson -04

 

50                  ”Malbork Tyska orden”                                              Rolf Lindqvist                                         -04

 

51                  ”Årets fester och högtider”                                                               Barbro Östlund                 -04

 

52                  ”Andra Världskriget”                                                                       Ingemar Arnhall               -04

 

53                  ”Original i Strömstad                                                                        Ulf Hansson                       -04

 

54                  ”Kilimanjaro”                                                                                                          Hans Olsson                       -04

 

55                  ”Vårt nittonhundratal”                                               Bent Johnsen                                          -04

 

56                  ”Strömstad förr”                                                                               Bo Magnusson                  -05

 

57                  ”Irak lugnet före stormen”                                                               Madeleine Cato                -05

 

58                  ”Unionstiden 1814-1905”                                            Ingemar Arnhall               -05

 

59                  ”Häxor II”                                                                                          Helena Winkler                -05

 

60                  ”Resa i Kambodja”                                                                            Harald Simonson             -05

 

61                  ”Lokalhistoria”                                                                                  Boinge Hjertén                  -05

 

62                  ”Egypten”                                                                                           Tomas Andersson             -05

 

63                  ”Den svarta orden II”                                                                       Bent Johnsen                                          -06

 

64                  ”Polisutbildning i Jordanien”                                                           Thomas Delerud               -06

 

65                  ”Erövrades Skandinavien av turkar?”                      Per Linge                           -06

 

66                  ”Motståndskampen i Norge”                                                            Odd Strand                       -06

 

67                  ”Polens öga mot Sverige”                                                                  Zbigneu Uggla                  -06

 

68                  ”Människans vardag under medeltiden”                   Dick Harrison                                         -06

 

69                  ”Ölets historia”                                                                                  Viktor Larsson                  -06

 

70                  ”Motståndskampen i Norge”                                                            Gunnar Sönsteby              -06

 

71                  ”Norge ser på Sverige”                                                Jorunn Teigen                                         -06

 

72                  ”Ostindiefararen Götheborg”                                                          Gunnar Silverberg          

                                                                                                                                                        Åke Svanverg                                            -07

 

72                  ”Rapport från Antarktis och Sydatlanten                 Kerstin & Åke Svanberg -07

 

73                  ”Livet under det gamla indelningsverket”                Rune Hasslöv                                          -07

 

74                  ”Varför börja dricka brunn?”                                                         Ulf Hansson                       -07

 

 

75                  ”Visafton Bellman                                                                              Tontämjarna                                           -07

 

76                  ”Hieroglyfer”                                                                                                           Lars Fristedt                                            -07

 

77                  ”Ofredens år i Norra Bohuslän”                                Bo Magnusson                  -08

 

78                  ”Kalla kriget; Sverige”                                                Ingemar Arnhall               -08

 

79                  ”Sillperioderna”                                                                                 Allan Olsson                                            -08

 

80                  ”Arkeologi vid nya E6”                                               Viktor Svedberg                -08

 

81                  ”Slaget om Strömstad”                                                Harald Simonson              -08

 

82                  ”Svalbard”                                                                                         Solveig Gerdin-Ericson -08

 

83                  ”Strömstad i orostider”                                               Bo Magnusson                  -08

 

84                  ”Anna Amalia Fredrik den Stores nevö”                   Bent Johnsen                                          -08

 

85                  ”Räkfiske 1958 i Strömstad”                                                            Gunilla Wunsch                -09

 

86                  ”Harald i Kina”                                                                                 Harald Simonson              -09

 

87                  ”Tidiga bilder från Strömstad”                                  Ulf Hansson                       -09

 

88                  ”Oslo 1940-45”                                                                                   Jorunn Teigen                                         -09

 

89                  ”Slaveri och slavhandel genom tiderna”                   Dick Harrison                                         -09

 

90                  ”Människans utveckling”                                                                  Madelene Cato                 -09

 

91                  ”Familjen Königsmarck”                                            Bertil Olin                          -09

 

92                  ”Resa i Afrika”                                                                                   Stellan Håkansson            -09

 

93                  ”Finlands blodiga krig”                                               Bertil Olin                          -10

 

94                  ”Sveriges stormaktstid I”                                                                 Ingemar Arnhall               -10

 

95                  ”Gammalt och nytt i Laos & Vietnam”                     Harald Simonson              -10

 

96                  ”Sveriges stormaktstid II”                                                                Ingemar Arnhall               -10

 

97                  ”Strömstads framväxt”                                               Åke Sundemar                  -10

 

98                  ”Illegal press under kriget”                                                              Odd Strand                       -10

 

99                  ”Glimtar ur Strömstads historia”                              Ulf Hansson                       -10

 

100                ”Östfold under ockupationen”                                   Arvid Johansson               -10

 

101                ”Minnen från Strömstad”                                                                 Sten Edgar Staxäng         -11

 

102                ”Reseskildring Ghana”                                               Harald Simonson              -11

 

103                ”Svensk industrihistoria”                                                                                        Ronald Fagerfjäll     -11

 

104                ”Unionsupplösningen”                                                                      Andreas Norland              -11

 

105                ”Normandies historia”                                                                      Bertil Olin                         -11

 

106                ”Stormiga öar, historier från Bohuskusten”                                   Stellan Johansson             -11

 

107                ”Kvinnans historia under 1900-talet”                        Ingegerd Johansson          -11

 

108                ”Ecuador”                                                                                                                Harald Simonson     -12

 

109                ”Ängens betydelse i gamla tider”                                                     Marit Eriksén                                         -12

 

110                ”Forntida boende”                                                                                                  Jörgen Streiffert       -12

 

111                ”Forntida klädedräkter”                                                                   Mari Wickerts                                         -12

 

112                ”Mat i gamla tider”                                                                                                 Barbro Östlund        -12

 

113                ”Israel-Palestina konflikten”                                                            Bertil Olin                         -12

 

114                ”Forntida jakt”                                                                                                        Lasse Bengtsson     -12

 

115                ”Reseskildring Bolivia/Peru”                                                            Harald Simonson              -13

 

116                ”Havskurorten Strömstad”                                                                                    Karin Askberger    -13

 

117                ”Jag och flyget”                                                                                                       Solveig Gerdin-Ericson -13

 

118                ”Gamla kyrkobyggnader”                                                                                      Alf Braaten                        -13

 

119                ”Gamla Göteborg”                                                                                                  Bo Bengtsson/

                                                                                                                                                                              Uno Eklund/

                                                                                                                                                                              Rolf Lindqvist                                         -13

 

120                ”Strömstad i första världskrigets skugga”                                      Ulf Hansson                       -13

 

121                ”Patagonien – Chile i upptäckarnas fotspår”                                  Stellan Håkansson            -13

 

122                ”En dramatisk flykt – Haakon VII”                                                Jorunn Teigen                                         -14

 

123                ”Sverige – Norge i krig 1814”                                                           Bo Magnusson                  -14

 

124                ”Resan till Indien och Goa”                                                                                   Harald Simonson     -14

 

125                ”Arvid Horn”                                                                                                                                 Gunnar Wetteberg            -14

 

126                ”Indelningsverket/båtmanskompaniet i Strömstad”                     Nils Modig                         -14

 

126                ”Hyperinflation”                                                                                                      Åke Svanberg                                            -14

 

127                ”Metta Fock: bekännelsefånge”                                                       Sonia Svensson                 -14

 

128                ”Personliga minnen”                                                                                               Gösta Unefädt                                            -15

 

129                ”Möten som utrikeskorrespondent på SR”                                    Bengt Therner                                        -15

 

130                ”Begravnings seder”                                                                                               Ulf Hansson                       -15

 

131                ”Mary Wollstonecraft och Frankensteins monster” Helena Svanberg-Knight -15

 

132                ”Döden var en adelsman”                                                                                       Christopher Ó Regan       -15

 

133                ”Bluesens och jazzens historia”                                                        Tommy Grahn                                        -15

 

134                ”Slaget vid Kvistrum 1788”                                                                                   Torbjörn Segelod         -15

 

135                ”Tidig historia i vårt närområde”                                                   Lasse Bengtsson                -15

 

136                ”Nedslag i Strömstad 1717-1719”                                                    Harald Simonson              -16

 

137                Den gamla världen och dess undergång”                                        Anders Björnsson             -16

 

138                ”Karolinernas vandringar 1716”                                                     Helge Warberg                 -16

 

139                ”Vad rör sig i Putins hjärna?”                                                                               Stig Fredriksson -16

 

140                ”Karl XII och Dynekilen”                                                                                      Nils Modig                         -16

 

141                ”De vilda Vasarna – en våldsam historia”                                       Herman Lindqvist            -16

 

142                ”Bohusstickningens historia”                                                                                 Viveka Overland      -16

 

143                ”Bokmässan bakom kulisserna”                                                      Gunilla Sandin                 -16

 

144                ”Nationalparkernas historia”                                                                                 Anders Tysklind       -17

 

144                ”Krigets hemskheter 1600-tal”                                                         Kristina Bengtsson           -17

 

145                Carl von Linné”                                                                                                       Margareta Nordström   -17

 

146                ”Världens äldste racerförare”                                                                                Erik Berger                       -17

 

147                ”Slaget om Strömstad 300 år”                                                          Bo Magnusson/

                                                                                                                                                                              Ulf Hansson                       -17

 

148                ”Elvira Madigan och Sixten Sparre”                                              Kathinka Linde                -17

 

149                ”Sarpsborg 1000 år”                                                                                               Karl Einar Kure             -17

 

150                ”Emilie Flygare Carlén                                                                     Bodil Tingsby                                          -17

 

151                ”Hilmas: guld och granit”                                                                                      Gunnel Wounsch      -18

 

152                ”Vem var Brynjolf Ulfaldi?”                                                                                  Dan Niklasson/

                                                                                                                                                                              Stefan Meyer                                          -18

 

153                ”Gravallvarligt och dödskul I”                                                        Lennart Palm                                          -18

 

154                ”Strömstad 1718”                                                                                                    Harald Simonson     -18

 

155                ”Kungens alla skepp”                                                                                             Thomas Bergstrand   -18

 

156                ”Kriminalhistoria”                                                                                                  Mats Antonsson    -18

 

157                ”Karl XII – hjältekonung eller galning?”                                       Bengt Liljegren                 -18

 

158                ”I vikingaskepp över Atlanten”                                                        Dag Jonasson                                          -18

 

159                ”Lämningar från en resa i Turkiet”                                                 Harald Simonson              -19

 

160                ”Gravallvarligt och dödskul II”                                                       Lennart Palm                                          -19

 

161                ”Min pappa husläkaren”                                                                  Gunilla Hegardt               -19

 

161                ”Putin och Trump ”Hur rädda skall vi vara?”         Stig Fredriksson               -19

 

162                ”Strid om valfiske i Kosterfjorden”                                                 Jan Nilsson                        -19

 

163                ”Mot alla odds?”                                                                                                     Stefan Edman                                            -19

 

164                ”Folkets Hus rörelsen”                                                                      Karin Askberger              -19

 

165                ”Bakom kulisserna i antikvärlden”                                                 Rickard Thunér               -19

 

166                ”En räkfiskare berättar”                                                                  Rune Nilsen/

                                                                                                                                                                              Åke Svanberg                                         -20

 

167                ”Gamla Strömstad – Bilder”                                                                                  Ulf Hansson                       -20

 

168                ”Historisk visafton”                                                                                                 Fredrik Lundqvist    -20

 

169                ”Fred och säkerhet på den Koreanska halvön”        Jakob           Hallgren       -21

 

170                ”Strömstads kanonbatterier 1719”                                                  Nils Modig                         -21